Rodiče a děti

Rodiče a děti – Zdeněk Matějček

Doc.PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. je znám široké veřejnosti svými názory na praktické otázky výchovy dětí. Všechny své zkušenosti, podpořené soustavným výzkumem, shrnuje v této knížce, určené především mladým rodičům, ale také prarodičům, vychovatelům a pedagogům a konecnkonců nám všem, kdož chceme prostřednictvím dětského světa porozumět světu a životu vůbec.

,,Víme dnes s jistotou, že dítě potřebuje dospělé vychovatele, kteří k němu mají vřelý citový vztah. Avšak stejně dobře víme, že nejde o vztah jednostranný. Aby rodiče mohli o dítě s láskou pečovat, musí i na dítěti být něco, co uspokojuje jejich hluboké životní potřeby. A tyto potřeby tu musí být dokonce dříve než se narodí, protože jinak bychom se na jeho příchod tolik netěšili a nečekali s takovým rozechvěním první známky jeho života.

Na prvním místě je to potřeba stimulace, která vede živý organismus k činnosti. Potřebujeme, aby náš nervový systém byl zásobován podněty z okolí v dostatečném množství, kvalitě a proměnlivosti, máme – li být  s tímto okolím v dobrém kontaktu. A tak jako má neživá příroda ,,strach z prázdna“, má živá příroda strach z nudy.

Z tohoto hlediska možno říci, že dítě je nevyčerpatelným zdrojem podnětů. Je nesmírně pohyblivým živlem, přináší plno vzruchu do života a nikdy není s ním nouze o zábavu ani o starosti a úzkosti.  Bez dítěte by byl život nudný. „

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *